Aktualności

Gry planszowe w bibliotece? Podpowiadamy, jak je wprowadzić!

21 sierpnia 2018 Szkolenia, Gry planszowe, Biblioteka iGiZ
image

Biblioteki chętnie podejmują się prowadzenia nowych działań, w szczególności takich, których oczekują ich odbiorcy. Warto zauważyć, że instytucje te trafiają do bardzo szerokiego grona, stąd nie powinna dziś nikogo już dziwić obecność przeróżnych nośników kultury na bibliotecznych regałach - np. gier planszowych!

Książki, serwowane w różnej formie (tradycyjne, elektroniczne, audiobooki), nadal stanowią główny składnik kolekcji bibliotecznych, jednak bardzo często oprócz nich gromadzone są też inne zbiory - najczęściej określane jako "specjalne". Bez większego problemu odnajdziemy biblioteki udostępniające komiksy, filmy, muzykę czy gry, w tym gry planszowe.

Takie zbiory najczęściej można znaleźć w bibliotekach publicznych, ale również w placówkach szkolnych, pedagogicznych czy akademickich. Wynika to z generalnie rosnącego zainteresowania planszówkami, które obserwuje się już od kilku lat tak zagranicą, jak i w Polsce. W ten sposób biblioteki podążają za zainteresowaniami członków swoich społeczności i zapewniają im ciekawe zbiory.

Jak wybrać gry planszowe dla biblioteki?

Bogata oferta wydawnicza umożliwia tworzenie biblioteczek gier planszowych, które będą spełniały oczekiwania różnych grup odbiorców. Instytucje kierujące swoją ofertę do dzieci zakupią tytuły odpowiednie dla młodszych lub starszych milusińskich oraz propozycje gier familijnych. Biblioteki obsługujące głównie dorosłych czy seniorów również znajdą szeroką ofertę interesujących tytułów.

Zdecydowana większość wydawców określa adekwatny wiek graczy na pudełku z grą lub w materiałach informacyjnych czy instrukcji, co powinno ułatwić dobór. Można również znaleźć wiele stron internetowych, blogów, wideoblogów poświęconych tematyce gier planszowych. Dzięki pracy dziesiątek pasjonatów, recenzentów, graczy zasoby informacji o poszczególnych tytułach w internecie są naprawdę imponujące!

Biblioteka z planszówkami - po co?

Najważniejszym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest fakt, że gry planszowe łączą ludzi - a to warte jest swojej ceny. Świetnie działają w grupach rówieśniczych i międzypokoleniowych. To niezwykle istotne cechy tego medium, które sprawiają, że gry mogą być naprawdę przydatne w pracy bibliotekarzy. Dodatkowym atutem jest edukacyjny charakter wielu planszówek oraz to, że poza przekazywaniem wiedzy, gry planszowe rozwijają i umacniają niezwykle cenne umiejętności społeczne, chociażby pozytywnie wpływają na kompetencje komunikacyjne czy pracy w grupie.

Obserwując polskie biblioteki i ich rozwój, wyraźnie można dostrzec, że budowanie ciekawej oferty jest jednym z priorytetów, a kiedy dodać do tego otwartość na nowe trendy i elastyczność tych instytucji, to widać również wielki potencjał. Warto zatem spojrzeć również przychylnym okiem na gry planszowe i połączyć zalety planszówek z potencjałem biblioteki!

Autor: Paulina Milewska

< Wróć do aktualności
Facebook
Instagram