Aktualności

Walentynkowe gry planszowe - sposób na udany wieczór

4 luty 2019 Szkolenia, Gry planszowe, Biblioteka iGiZ
image

Gdy szukasz wyjątkowego pomysłu na romantyczny wieczór we dwoje, nietypowym i zaskakującym dla drugiej połówki pomysłem może być specjalna… gra planszowa.

W dobie rosnącej popularności planszówek nie dziwi, że coraz częściej powstają tytuły skierowane stricte do dorosłego gracza. Na ogół są to po prostu gry o skomplikowanej mechanice, zbyt trudne dla dzieci, jednak powstał też cały segment gier bez prądu przeznaczonych dla par lub grup dorosłych. Zwykle oparte są na zasadach gier towarzyskich - np. wymagają odpowiedzi na pytania dotyczące drugiej osoby, wykonania prostych zadań. Bywają jednak też gry z pieprzykiem.

Gry planszowe w Walentynki - dobry pomysł dla par?

Czy gra planszowa to dobry pomysł na romantyczny wieczór? I czemu w ogóle warto rozważyć sięgnięcie po gry dla par? Powodów jest kilka - i wszystkie znajdują swoje źródło w psychologii.

Słowem-kluczem jest tutaj tzw. Pairbuiling. Jak można się domyślić, chodzi o budowanie związku - a dokładniej o poznawanie się lepiej, bez stresu i w formie zabawy, odkrywanie nieznanych stron partnera lub partnerki, w końcu: o rozmowę. Gry przeznaczone dla par pozwalają w lekki sposób rozpocząć często poważne dyskusje, wciągając nas w niezobowiązującą wymianę zdań. Przykładowo, sięgając po gry z serii Ego, możemy zadawać sobie w grupie lub we dwójkę pytania w rodzaju “O jakiej porze jestem najbardziej głodny/głodna?” albo “Czy potrafię narysować żabę?”, a potem przejść do innej wersji zabawy, Ego Love, gdzie spróbujemy dowiedzieć się bardziej intymnych szczegółów z życia drugiej osoby: czy kiedyś pomyliła imię partnera w sypialni? Czy miała ochotę na romans w pracy?

Ciekawie prezentują się też gry dla dorosłych z pieprzykiem, takie jak Arkana miłości. Jak wskazuje nazwa, to gra dla kochanków: w pudełku znajdziemy talię pięciu rodzajów kart o różnym poziomie intensywności. Zagrywając je według prostych zasad, musimy przeprowadzić oboje uczestników przez… grę wstępną aż do szczęśliwego końca, po drodze wykonując dodatkowe zadania z kart (między innymi doprowadzić drugą osobę do rozebrania się). Obok interesującej, bardzo grywalnej mechaniki, Arkana charakteryzują też piękne ilustracje, co tym bardziej powinno zainteresować dorosłych graczy.

Na podobnych zasadach opiera się wiele nieco bardziej odważnych gier, zwykle obracających się już w tematach erotyki: dorosła wersja Twistera, Chińczyka czy Memory, ale też te z jednoznacznymi nazwami, jak Gra w pozycje albo Rozkosz. Tego typu gry planszowe dla dorosłych są doskonałym pomysłem na wprowadzenie do związku nowych doznań, zbadania, na co mamy ochotę i na co się odważymy, przy jednoczesnym pozostawieniu każdej ze stron możliwości bezproblemowego odwrotu.

Nie tylko planszówki 18+

Są też gdy nieco bardziej intymne, skierowane do związków mających już pewien staż. Znamy się z serii Gierki małżeńskie z rysunkami Andrzeja Mleczki pozwala parom na sprawdzenie, na ile dobrze poznały się w okresie trwania związku, a humorystyczne podejście i nagrody, które można zdobyć (jak na przykład masaż stóp od partnera czy zakup piwa) rozluźniają atmosferę i zachęcają do rywalizacji. Tego typu zabawa może rozruszać nieco spowalniający związek, pokazać, że mimo stażu jeszcze nie wszystko o sobie wiemy i wprowadzić powiew świeżości.

Zabawy mogą też przybrać nietypowe formy. Komma Lika to na przykład gra… do przyczepiania na lodówce. Za pomocą dwukolorowych magnesów układamy wzór. Magnesy są różnej wielkości - większe dostajemy za zdobycie odpowiedniej liczby punktów. A za co są punkty? Za… prace domowe: zmywanie, gotowanie, sprzątanie. Czas gry wybierają sami uczestnicy - może to być tydzień, miesiąc czy dowolna liczba gry. Ta zabawa - nie do końca planszówka - pozwala na wsparcie się nawzajem w zadaniach w domu, poszukiwaniu równowagi w życiu rodzinnym i wprowadza element grywalizacji do wspólnego życia.

Wielu psychologów podkreśla, że liczne problemy w małżeństwach i związkach z dłuższym stażem często powodowane są właśnie brakiem komunikacji, irytacją wywołaną nierównym podziałem obowiązków oraz stagnacją w życiu ertycznym. Wykorzystajmy więc prostą, dowcipną zabawę, by zainicjować rozmowę i ponownie zbliżyć się do siebie - bez strachu i stresu.

Oczywiście to nie wszystko. Gier dla dorosłych i dla par jest bardzo dużo, a wiele z nich można wykorzystać na różne sposoby. To, czy użyjemy ich w Walentynki, czy w dowolny wieczór, czy potraktujemy jak pikantną zabawę, czy może szansę na pogłębienie wiedzy o sobie nawzajem - zależy tylko od nas.Autor: Paweł Kurnatowski

< Wróć do aktualności
Facebook
Instagram